Aslında Kahverengi Değiller ve Vejetaryenler! Ayılar Hakkında Ortamlarda Satabileceğiniz 15 Bilgi

Sevimli pandalardan kutup ayılarına birçok türü olan ayılar aslında oldukça şaşırtıcı ve büyüleyici bir hayat sürüyorlar. Doğduklarında ileride olacakları koca cüssenin aksine oldukça küçük bir şekilde hayata başlıyorlar. Üstelik çoğunlukla vejetaryenler. Gelin birlikte ayılar hakkında daha önce hiç duymadığınızı iddia ettiğimiz birkaç bilgiye bakalım. ?

Kaynak: https://www.treehugger.com/things-pro…

1. Ayılar dünyanın her yerinde bulunuyor.

Ayılar, Kuzey Amerika’dan Güney Amerika’ya ve Avrupa’dan Asya’ya kadar dünyanın her yerinde bulunuyor. Menzillerindeki bu çeşitlilik kendi içlerinde farklı alışkanlıklara ve yiyecek tercihlerine sahip olmalarına yol açmış.

2. Bilinen 8 ayı türü var.

Şimdiye kadar bilinen sekiz ayı türü var. Kuzey Amerika kara ayısı, Asya kara ayısı, boz ayı, dev panda, kutup ayısı, tembel ayı, güneş ayısı ve gözlüklü ayı. Ne yazık ki, bunların tümü, çoğunlukla habitat kaybı ve yasadışı avlanma nedeniyle tehdit altında sayılan türler.

3. Pandaların yemek yemek için özel bir kemikleri var.

Yeterli beslenmeleri için pandalar günde 12 saatten fazla yemek yiyor ve yaklaşık 10 kilo bambu tüketiyorlar. Bunun için de sapları ve yaprakları daha kolay sindirebilmek için özel bir anatomik adaptasyona sahipler. 

Pandaların her ön pençesinde, ucunda dolgu bulunan uzun bir bilek kemiği var. ‘Sesamoid’ kemik olarak bilinen bu kemik evrimsel adaptasyon sonucu oluşmuş ve yemek  yemelerine yardımcı oluyor.

4. Tembel ayılar dudaklarını vakum gibi kullanır.

Tembel ayılar, yeme alışkanlıkları için özel dudaklara sahipler. Hindistan’da yaygın olarak görülen tembel ayılar meyve ve çiçek yemenin yanı sıra karıncalar ve termitleri de sever. Bunun için ise burunlarının ucundan bir tür emme hortumu oluşturarak yiyorlar.

5. Kahverengi ayılar en çok bulunan türdür.

Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’ya özgü boz ayı bir zamanlar dünyada en çok bulunan ayı türüydü. Modern zamanlarda, gelişme ve türlerin belirli bölgelerde yerel olarak neslinin tükenmesi nedeniyle menzili önemli ölçüde azaldı. Yine de Ayı Koruma Derneği, tüm ayılar arasında en yaygın olanı olma statüsünü koruduğu için nüfusunun nispeten sabit kaldığını belirtiyor.

6. Bazı ayılar melez olabiliyor.

Küresel iklim değiştikçe özellikle kutup ayıları fok avlamak için ihtiyaç duydukları buz kütlelerinden yoksun kalmalarından dolayı birbirlerinin topraklarında daha sık dolaşıyorlar. Bu da çapraz çiftleşme ve genellikle ‘grolar’ veya ‘pizzly’ türü ayılar olarak adlandırılan melez ayıların ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Örneğin 2006’da bir avcı kutup ayısı olduğunu düşündüğü bir türü öldürdü ama aslında onun bir kutup ayısı ve bir boz ayının melezi olduğu ortaya çıktı.

7. Siyah ayılar aslında tam olarak siyah değil.

Bu fotoğraftaki ayılar, ilk bakışta tahmin edebileceğiniz gibi boz ayı değil. Aslında tarçın renginde bir kara ayı. Bu türe kara ayı denmesine rağmen hayvanlar: siyah, kahverengi, tarçın, sarı, mavi-gri ve hatta beyaz renkte olabiliyorlar.

8. Çevreleri renk değişimlerindeki en önemli etken.

Renk değişimi aslında ayıların çevresiyle ilgili. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nin batısındaki siyah ayılarda daha açık bir renk daha yaygın çünkü daha açık tonlar, açık çayırlara karışmalarına yardımcı olarak otlamak ve beslenmek, ısı stresini azaltmak için daha etkili.

9. Beyaz ayılar bazı kültürler için oldukça önemli.

Britanya Kolombiyası’nda bulunan bu alt türdeki canlıların yüzde 10 – 25’i tamamen beyaz veya krem renge sahiptir. Teknik olarak siyah ayılar olmaları gerektiği düşünüldüğünde ise bu kulağa oldukça şaşırtıcı geliyor. Her iki ebeveyn tarafından taşınan ve yavrularının beyaz üstünlüğü ile sonuçlanan resesif bir genin sonucu olarak ortaya çıkan nadir bir türler.

Büyüleyici güzelliğinin ötesinde, beyaz Kermode ayısı aynı zamanda bazı milletler için kültürel önem taşır ve ona ruh ayısı da denir. Kitasoo / Xaixais ulusu, Kuzgun’un (her şeyin yaratıcısı) Buzul Çağı sona erdiğinde her şeye hükmedeceğine inanıyordu.

10. Bebek pandalar ilk doğdukları zaman aşırı küçük oluyorlar.

Panda yavruları sevimlilikleriyle birlikte aynı zamanda ilk doğduklarında şok edici derecede küçük oluyorlar. Annelerinin büyüklüğünün sadece 1/900’ü kadar olan panda yavruları en küçük yeni doğan memelilerden biri.

11. Genellikle bir doğumda iki yavru doğar, ancak sadece biri hayatta kalır.

Doğduklarında ortalama 3,5 kg ağırlığında oluyorlar. Smithsonian Enstitüsü’nün açıkladığı gibi; ‘Kanguru veya opossum gibi bir keseli hariç, bir ayının bebeği annesinin büyüklüğüne göre en küçük memeli yeni doğandır.’

12. Kutup ayıları aslında birer deniz memelisidir.

Kutup ayıları, ayı türleri arasında özel bir duruma sahip çünkü her ne kadar karada yaşasalar da yiyecek ve yaşayacak bir yer için okyanusa bağımlılar. Sonuç olarak ise bir deniz memelisi olarak kabul ediliyorlar. Hatta Deniz Memelilerini Koruma Yasası kapsamındalar.

13. Güney yarımkürede sadece 1 ayı türü yaşıyor.

Bir tür hariç var olan tüm ayılar Kuzey yarımkürede yaşıyor: Gözlüklü ayı. Bu ayılar neredeyse tamamen Güney Amerika’nın And Dağları’nda yaşıyor.

14. Gözlüklü ayılar aynı zamanda vejetaryendir.

Bu ayılar vejetaryenler ve meyve yemeyi o kadar çok seviyorlar ki ağaçlara tırmanıp olgunlaşması için günlerce bekledikleri biliniyor. Bazen meyve yerken kendilerinden geçiyorlar.

15. Eskiden güneş ayıları safra elde etmek için öldürülüyordu.

Güneş ayısı ayı türlerinin en küçüğüdür. İnsanlardan kaçınmak için ağaçlarda yüksekte oturmayı, bir yuvada dinlenmeyi severler. İnsanlar etrafta olmadığında, yerde dinlenirler. Geleneksel Çin tıbbında kullanılacak pençeleri, safra keseleri ve safra ürünleri için sıklıkla avlanır ve öldürülürlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x