Erman Toroğlu’ndan Süper Lig için çılgın iddia: Hazır olun sistem değişecek

Spor yorumcusu Erman Toroğlu, play-off ve play-out konusuyla ilgili olay yaratacak ifadeler kullandı.

Toroğlu, “Bana gelen habere göre, gelecek sezon play-off, play-out oynanması için inanılmaz bir hazırlık var. Biz seyirciye söyleyelim, seyirci hazırlıklı olsun çünkü bayağı bir hazırlık var. Olma şansı da çok yüksek geliyor bana.” şeklinde konuştu.

Rıdvan Dilmen de daha önce yaptığı açıklamada, Süper Lig’de play-off ve play-out sistemine geçilebileceğini öne sürmüştü.

“Play-off’a doğru gidiyor”

Ünlü yorumcu açıklamasında şöyle konuştu:

Gözüken tablo şu; Süper Lig’de iş play-off ve play-out’a doğru gidiyor. Zaten kulüpler ekonomik olarak da güç olarak da üsttekiler ve alttakiler olarak ayrılmış görünüyor. Üsttekiler Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Adana Demirspor. Biraz işte Rizespor, Kayserispor ortalarda gözüküyor.

Sözlerine devam eden Dilmen, “4 takım küme düşecek, diğer bütün takımlar jantta gidiyor diye düşünüyorum. Üsttekiler ve alttakiler için play-off ve play-out sistemine götürecekler gibi geliyor bana.” açıklamasını yapmıştı.

Play-off sistemi nedir?

Play-off Sistemi şu şekilde uygulanıyor; ligi ilk dört sırada bitiren takımlar Play-off müsabakalarına katılma hakkı kazanır.

Ligi 4. sırada bitiren takım ile 1. sırada bitiren takım, 3. sırada bitiren takım ile ise 2. sırada bitiren takım eşleşir. Müsabakalar, 1 ve 2. takımların sahasında tek maç eleme usulüne göre oynanır.

Bu müsabakaları kazanan takımlar, ilk maç ligi daha alt sırada bitiren takımın sahasında olacak şekilde, çift maç eleme usulüne göre karşılaşırlar ve bu müsabakalar sonucunda kazanan takım ikinci finalist olarak Play-Off Finaline yükselir.

Türkiye’de de denendi

Play-off finali tarafsız sahada tek maç eleme usulünü göre oynanır. Kazanan takım Spor Toto Şampiyonu olur.

2012-2013 sezonunda Türkiye liginde Play-Off sistemine bir defaya mahsus olmak üzere geçilmiştir. O sene Galatasaray, normal sezonu lider olarak tamamlamasına rağmen Play-Off sayesinde Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ile arasında ikişer maç daha oynamış, şampiyonluk son maça kalmış ve Galatasaray, 2012-2013 sezonu şampiyonu olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x