Kediniz bu beş karakterden hangisi? Evinizde minik bir ‘seri katil’ besliyor olabilirsiniz!

Kedinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Kediniz dışa dönük mü yoksa utangaç mı? Kediler çoğu insanın düşündüğünden çok daha sosyaldir ve davranışlarını hem evdeki ya da mahalledeki diğer kedilere hem de insanlarının davranışlarına göre şekillendirirler. Kedilerin sosyal ve duygusal ihtiyaçlarına dikkat edilmemesi, refahlarının düşmesine neden olabilir.

Araştırmacılara göre bulgular, kedilerin tıpkı insanlar gibi farklı kişilik özelliklerine sahip olduğuna dair artan kanıtlara katkıda bulunuyor.

Uzmanlara göre, kedilerin çevresindeki etkilerin, kişilik türü üzerinde büyük bir etkisi var. Örneğin, dürtüsel davranış kalıpları sergileyen bir kedi, günlük yaşamında düzenli olarak stresli durumlarla karşılaşabilir.

Öte yandan, sinirli, gergin olan kedilerde ağrı veya rahatsızlık hissedilebilir. Tüm bunlar, evcil dostlarımız için uygun bir ortam sağlamanın ve bu durumun onların ruh halleri üzerinde ciddi bir etkisi olduğunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamakta.

Araştırmacılara göre beş kedi kişilik özelliği şöyle:
Nevrotiklik (güvensiz, utangaç ve endişeli), baskınlık (diğer kedilere zorbalık ve saldırganlık), dürtüsellik (düzensiz ve pervasız davranış), uyumluluk (insanlara karşı nazik ve arkadaş canlısı) ve dışa dönüklük.

NEVROTİK KEDİLER

Nevrotik karakter grubuna sahip kediler genellikle endişeli, kuşkulu, güvensiz ve gerginlerdir. Oyun oynama, merakını bir şeylere yönlendirme, size sevgi dolu yaklaşımlarda bulunma gibi hareketler sergilemezler. Nevrotik kediler çoğunlukla insanlardan korkarlar, utangaçtırlar ve bir yerlere saklanma ihtiyacı duyarlar.
Onun için kendini güvende hissedebileceği alanlar yaratabilirsiniz. Evinize yabancı birilerinin gelmesi muhtemelen kediniz için ekstra gerginlik verici bir durum hâline gelir. Onu bir şeyler yapmaya zorlamadan, güvenli alanlarında rahat bırakabilirsiniz.

BASKIN KEDİLER

Baskın kediler, size ve diğer kedilere karşı saldırgan hareketler sergileyebilirler. Çabuk sinirlenirler ve her şeye meydan okumaya hazırlardır. Kıskançlık, agresiflik, değişkenlik, itaatsizlik gibi özellikleri vardır.
Eğer kediniz bu kişilik tipine sahipse, ona karşı çıkmaya çalışmamakta fayda var. Aksi takdirde bir pati darbesi ile cevabınızı alabilirsiniz.

DIŞA DÖNÜK KEDİLER

Dışa dönük kediler, sosyal medyada “komik kedi videoları” adı altına sık sık karşımıza çıkan, tabiri caizse uzaylı kedilerdir. Aktif, meraklı, zeki ve öz güvenlidirler. Kolayca heyecanlanırlar, her an tetikte ve oyuna hazırlardır. Onları oyun oynayarak ve çeşitli oyuncaklar alarak mutlu edebilirsiniz.
Bu karakter grubuna sahip kediler diğer kedilere karşı dost canlısıdırlar. Eğer imkânınız varsa evinizi bir tane daha dışa dönük kediye açarak sabahtan akşama kadar birbirleriyle sağdan sola koşuşturmacalarını izleyebilirsiniz.
Uygulamalı Hayvan Davranış Bilimi araştırmasına göre “seri katiller” dışa dönük kediler arasından çıkıyor. Çoğu evcil kedinin evinde bol miktarda yiyecek olmasına rağmen, kediler dürtüsel olarak avlanırlar.

DÜRTÜSEL KEDİLER

Dürtüsel kedilerin bir hareketi diğerine uymaz diyebiliriz. Değişken tavırlar sergilerler, öz güvensizlerdir, kararsızlardır ve çevrelerinde olup biten her şeyi merak ederler.
Oyun oynarken dikkatleri bir anda dağılıp içerideki herhangi bir sese koşabilirler. Sizinle pek samimi ilişkiler kurmamaları olasıdır. Yine de, onunla oyunlar oynayarak aranızda bir iletişim geliştirebilirsiniz.

UYUMLU KEDİLER

Uyumlu kediler, herkesin hayali olan karakterdeki kedilerdir desek yeridir. Size düşkünlerdir, yalnızlıktan hoşlanmazlar ve sevecen hareketler sergilerler. Dostunuz sürekli sizin peşinizden “mırrr mırrr” diye geziniyorsa ve fiziksel temas kurmaktan hoşlanıyorsa çok yüksek ihtimalle uyumlu kedilerdendir. Kediniz bu karakter grubuna sahipse onunla sevgi dolu fiziksel temaslar kurarak, tatlı sözler söyleyerek ve sık sık ilgi göstererek harika bir ilişki inşa edebilirsiniz.

KEDİNİZİ DAHA SOSYAL HALE GETİRMEK İÇİN EN İYİ İPUÇLARI

Bu 5 farklı kişilik tipini belirlemek, araştırmacıların kedileri daha sosyal olmaya teşvik etmenin yollarını belirlemesine de olanak sağlamıştır. Hatta uzmanlar, bir kedinin ne kadar sosyal olduğunu belirleyen en önemli iki faktörün, doğuştan gelen kişiliği ve 3 ila 9 haftalıkken ne kadar iyi sosyalleştiği olduğunu iddia ediyor. Bir yavru kediyi insanlara ve diğer evcil hayvanlara ne kadar maruz bırakırsanız, çevresine karşı o kadar duyarlı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir