Merdan Yanardağ bugün hâkim karşısına çıkıyor

Tutuklu gazeteci Merdan Yanardağ, bugün hakim karşısına çıkıyor. “Suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası” suçlarından yargılanan Yanardağ’ın 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsi talep ediliyor.

Tutuklu BirGün yazarı ve TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, bugün hâkim karşısına çıkıyor.

Yanardağ hakkında “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsi istenen davada Yanardağ’ın tahliyesi ve dosyadan beraatı talep edilecek.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde saat 11.30’da başlayacak duruşma öncesi, Yanardağ’a destek için, aralarında CHP Grup Başkanı Özgür Özel, CHP’li vekiller Aylin Nazlıaka, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Kani Beko ve Yüksel Mansur Kılıç ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP İstanbul İl Başkan adayı Özgür Çelik’in de olduğu çok sayıda siyasi parti temsilcisi, gazeteciler ve yurttaşlar adliye binası önünde bir araya geldi.

“Faşizme karşı omuz omuza”, “Merdan Yanardağ yalnız değildir”, “Özgür basın susturulamaz” sloganları atılan adliye önünde Merdan Yanardağ’a Özgürlük Platformu tarafından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Basın özgürlüğü ve demokrasi savunusuna tahammülü olmayan siyasi iktidar, çözümü bir kere daha hapsetmekte buldu” denildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x