Son Dakika! TCMB Mart 2023 Faiz Kararı Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın üçüncü faiz kararı olan, Mart 2023 politika faiz oranını yüzde 8,5 olarak sabit tuttu.

TCMB, Ocak ayına yönelik politika faiz oranını yüzde 9 seviyesinde sabit tutmuştu. Şubat ayına yine aynı beklentilerle giren TCMB, yılın ikinci faiz kararı olan Şubat politika faiz kararında, faiz oranını 50 baz puan düşürmüştü. TCMB, politika faizini yüzde 8,5 oranına çekerek dikkat çekti. Küresel ekonomide yaşanan çalkantılı süreçler ve ABD’nin enflasyon mücadelesi baz alındığında, TCMB’nin politika faiz kararlarında, “politika faizini düşürmeye” yönelik ilerlediği biliniyor.

TCMB, son dakika açıklanan yılın üçüncü faiz kararında, Mart 2023 politika faiz oranını yüzde 8,5 olarak sabit tuttu.

TCMB, Mart Ayı 2023 Politika Faizini Sabit Tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılının Mart ayı faiz kararını yüzde 8,5 olacak şekilde sabit tuttu. Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,5 düzeyinde sabit kalmasına karar verdi. Faizi sabit tutan TCMB, beklentileri karşılamış oldu.

TCMB, şu açıklamalarda bulundu;

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,5 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. Yakın dönemde iktisadi faaliyete ilişkin açıklanan veriler tahmin edilenden daha olumlu seviyelerde gerçekleşmesine rağmen, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişeleri sürmekte, finansal istikrarı tehdit eden koşulların oluştuğu gözlenmektedir. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seviyelerini sürdürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerindeki ayrışma devam etmekle birlikte, takas anlaşmaları ve yeni likidite imkânları ile finansal istikrarı öncelikleyen eşgüdümlü adımlar atılmaktadır. Finansal piyasalar, merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaktadır.

Ayrıca TCMB’den yapılan açıklamalara göre, Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayınlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir