Abdulkadir Selvi: Erdoğan’ın ziyareti sırasında Kasım Süleymani afişlerinin asılması, İran’ın bir mesajı mı diye düşünmeden edemedim

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, kendisinin de basın mensubu olarak katıldığı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 yıl aradan sonra Irak ziyaretindeki izlenimlerini aktardı.

“Erdoğan’ın geçtiği yollara Türk ve Irak bayrakları asılmıştı. Sünniler açısından önemli bir inanç merkezi olan Abdulkadir Geylani türbesinin bulunduğu caddeye ise Türkçe ve Arapça “Ziyaretinizden onur duyduk” yazılı pankartlar yerleştirilmişti” diye anlatan Selvi, sıkı güvenlik önlemleri alındığına dikkati çekti. Selvi, “Bağdat hızla savaş dönemlerini geride bırakmaya çalışıyor ama şehrin içindeki kontrol noktaları duruyor. O da trafiğin sıkışmasına neden oluyor. Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle “Check Point”lerdeki kontrolü artırmışlardı” diye anlattı.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in ‘manevi oğlu’ kabul edilen ve birçok kişi tarafından ülkenin bir sonraki Cumhurbaşkanı olacağı düşünülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, 2020 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ta öldürülmüştü. Selvi, Bağdat’tan havaalanına giderken yollara Kasım Süleymani’nin posterlerinin asılmasına dikkati çektiği yazısında, “Altında, ‘Seni unutmadım’ yazıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında Kasım Süleymani afişlerinin asılması, İran’ın bir mesajı mı diye düşünmeden edemedim” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamını okumak için .

İran’ın dini lideri Ali Hamaney‘in ‘manevi oğlu’ kabul edilen ve birçok kişi tarafından ülkenin bir sonraki Cumhurbaşkanı olacağı düşünülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, 2020 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ta öldürülmüştü. 

Süleymani’nin ölümünün duyulmasından kısa süre sonra Pentagon, Süleymani’nin konvoyuna ABD kuvvetleri tarafından yapılan bir hava saldırısı sonucunda öldürüldüğünü ve emrin Beyaz Saray’dan geldiğini duyurmuştu.  Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Operasyon, İran’ı gelecekteki saldırı planlarından caydırmak için yapıldı” ifadeleri kullanılmıştı.

Öte yandan operasyonun Kongre’ye danışılmadan gerçekleştirilmesi Washington’da dönemin ABD Başkanı Donald Trump‘a karşı muhalefetin tepkisini çekmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x