ENAG Enflasyon Rakamını Açıkladı

Bağımsız araştırma kurumu ENAG’a göre Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) kasım ayında yüzde 5,58 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı yüzde 129,27 olarak gerçekleşti.

ENAG’ın ardından TÜİK’in enflasyon verisi bekleniyor.

TÜK’in enflasyon verisi bugün saat 10.00’da açıklanıyor. TÜİK’in açıklayacağı veri öncesi bağımsız araştırma kuruluşu ENAG rakamları açıklanacak. Enflasyon verisi dört gözle bekleniyor çünkü gelen rakam memur ve emekli maaşına zam oranının belirlenmesinin yanı sıra asgari ücret masasına da gelecek.

SGK emekli zammı, memur maaş zammı için 5 aylık enflasyon farkı bugün belli olacak.

TÜİK’in Kasım ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla refah payı hariç Ocak emekli zammı büyük oranda netleşecek.

Rakamlar Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun masasında da yer alacak.
Nihai rakamlar Aralık enflasyonunun 2024 Ocak başında açıklanmasıyla kesinleşecek.

5 AYLIK ENFLASYON FARKI NETLEŞECEK

Milyonlarca işçi, emekli ve memur TÜİK’e kilitlendi. SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur maaş zammı için 5 aylık enflasyon farkı bugün TÜİK’in Kasım ayı enflasyon rakamlarını duyurması sonrası belli olacak.

5 aylık enflasyon oranı aynı zamanda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun masasında yeni ücretin tespiti için önemli bir veri olarak yer alacak. Komisyon ilk toplantısını 11 Aralık tarihinde gerçekleştirecek.

NİHAİ EMEKLİ, MEMUR ZAM ORANI OCAK BAŞINDA BELLİ OLACAK

TÜİK 3 Ocak Çarşamba günü Aralık ayı enflasyon verisini açıklayacak. Böylece 6 aylık enflasyon oranı kesinleşecek. Bundan sonra refah payı hariç SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur maaş zammı için nihai rakamlar belli olacak.

KASIM ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Enflasyon oranı TÜFE, bugün saat 10:00’da TÜİK tarafından açıklanacak. Öte yandan Kasım ayı enflasyon beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

5 AYLIK EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI TABLOSU

Kasım ayı enflasyon verisinin açıklanması sonrası emekli ve memur zammı için 5 aylık fark belli olacak. Sabah’tan Mete Dirice’nin haberine göre AA Finans’ın 15 ekonomistle gerçekleştirdiği yüzde 3,68’lik Kasım ayı enflasyon beklentisine göre 5 aylık emekli ve memur zammı tablosu aşağıdaki gibi olacak:

  • 5 aylık enflasyon oranı beklentisi yüzde 34,17
  • Refah payı hariç 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı beklentisi yüzde 34,17
  • 5 aylık memur enflasyon farkı beklentisi yüzde 26,57
  • Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15
  • 5 aylık memur zammı beklentisi yüzde 45,56

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL’Yİ AŞACAK

2024 yıl başında emekli kök maaş zammının yanında taban aylıklar için de düzenleme yapılacak. 2022 Aralık ayında 3500 TL olan en düşük emekli maaşı 2023 yıl başında önce 5500 TL’ye ardından ara zam ile 7500 TL’ye yükseltildi. Böylece emeklilerin taban aylığındaki artış 1 yılda yüzde 114’ü aştı.
Ocak 2024’te en düşük emekli maaşı yeniden artarak 10 bin TL’nin üzerine çıkacak. Bu rakamın altında kalan maaşlar Hazine Desteği ile yeni belirlenecek tutara tamamlanacak. En düşük emekli maaşının 10 bin ila 11 bin 500 TL arasında belirlenmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x