“İşten Çıkaracak Adam Kalmadı, Sıra İflaslarda” Tekstil ve Giyim Sektörlerinde Küçülme 2024’te de Devam Edecek

Ekonomide son yıllarda yaşanan sorunlar artık 7’den 77’ye herkesin bildiği ve hissettiği bir durum oldu. Alım gücündeki erimeyle faturanın en çok dar ve sabit gelirli kesime kesilmesi, orta sınıf kavramının alt-orta sınıfa dönüşmesi en azından işsizlik tarafında kendini göstermemesiyle avunuluyordu. Ancak bazı sektörlerde bu durum aynı olmadı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, Türkiye ve dünyadaki olumsuzlukların tekstil ve giyim sektörlerinde sıkıntıların artmasına neden olduğunu açıkladı.

Tekstil ve giyim sektöründe geçen yıllarda başlayan istihdam kaybı 200 bin kişiyi aştı.

Ekonomim’den Yener Karadeniz’in haberine göre, TGSD yöneticileri Ramazan Kaya ve Sanem Dikmen, istihdamda bir süredir küçülen sektörlerin yakın gelecekte de iflas, şirket kapanmaları, konkordatolarla konuşacağı uyarısında bulundu.

Tekstil ve giyim sektörlerinde, 2021 yılında Türkiye’de kurlarda artışın 2022’de TL’nin reel değerlenmesine dönmesiyle, ihracata yönelik politikaların yanında özellikle güçlü olunan Avrupa pazarında da daralmayla istihdam kaybı görülmeye başlanmıştı.

cdnuploads.aa.com.tr

1 yılda 200 bin kişiye yaklaşan iş gücü kaybı, kapasitelerde de yüzde 50 gerilemeye eşlik etti. 

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, şirketler işçi çıkarmada sona geldiğini söylerken, ‘Çıkaracak işçi kalmadı’ dedi. Kaya, sektörde bundan sonra şirket kapanmaları, iflaslar, konkordatolar görüleceğini söylerken,2024 için de umut vermedi. 2024’ün ikinci yarısından önce toparlanma beklemediklerini söyleyen sektör temsilcisi, sektördeki istihdamın yüzde 20’sinin depremden etkilenen illerde olduğunu da belirtti.

Deprem bölgesinin tekstil ve giyim sektörlerinde aldığı pay yüzde 9 civarında olurken, Adıyaman 11 il arasında hazır giyimde en önemli illerin başında geliyor. Kaya, bölgede fabrikalarda çarkların döndüğünü belirtirken, “Yetişmiş elemanlar bölgeyi ve sektörü terk etti” diye konuştu.

Ramazan Kaya ve Sanem Dikmen, deprem bölgesinde değerlendirmelerde bulunurken, Kasım 21 itibarıyla ihracatta yüzde 9 ciro kaybı, yüzde 15,5 adet bazlı düşüş olduğunu belirttiler.

Birim fiyatların yüzde 10 arttığını söyleyen yetkililer, geçen yıl 21,2 milyar dolar olan ihracatın bu yıl 19,6 milyar dolar olmasının beklendiğini açıkladılar.

Sektör genelinde yüzde 40’a yaklaşan kapasite düşüşleri olduğunu söyleyen Kaya, büyük firmaların talepsizlikten daha çok etkilendiğini, küçük firmaların hızlı hareket edebildiğini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası İsrail-Filistin savaşının askeri kıyafet ihracatını artırdığını söylerken, TGSD yetkilileri ihracat düşüşünün sınırlandığını belirtti.

Sektörde sıkıntının 2022’nin son çeyreğinde başladığı iletilirken, büyük pazarlarda yaşanan resesyon ve enflasyonun tekstil ve hazır giyim sektörlerine etkisi, 200 binden fazla kişinin işini kaybetmesi oldu.

‘Optimum noktalar bozuldu’ diyen Kaya, kâr edemediklerini ve para kazanamadıklarını açıkladı. 2024 için de umut vermezken, faizlerin yönüne göre toparlanacaklarını söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri de TGSD yetkilerini teyit ediyor.

2022 Ağustos ile 2023 ağustos arasında tekstil ve hazır giyim sektöründe şirket sayısı 311 adet azalırken, istihdam 1 milyon 246 binden 1 milyon 80 bine düşüyor. 

Ağustos itibarıyla 165 bini aşan istihdam kaybının 200 bini geçtiği tahmin edilirken, kapasite kullanım oranı da giyim sanayiinde yüzde 76,4, tekstilde 70,7 oluyor. İSO PMI sektör verilerine göre yani satın alma yöneticilerinin öngörüsünün ölçüldüğü ankete göre, 50’nin altı daralma olarak görülen verdi tekstil 45,1, hazır giyim 46,1 ile eşik değerin altında kalıyor.

Dünyada 600 milyar dolar olan hazır giyim sektörü ihracatından Türkiye yüzde 3,5 pay alıyor. Rakip ülkelerin vergi ve ambargoları bir şekilde aştığını söyleyen Kaya, 350-400 dolar olan işçilik maliyetlerinin 900 dolara ulaştığını, Türkiye’nin rakip ülke olan Çin, Bangladeş, Mısır ve Vietnam’da ciddi pahalı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x