Meteoroloji’den toz taşınımı ve sağanak uyarısı

Meteoroloji tarafından yeni hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Yayınlanan rapora göre, Güneydoğu Anadolu’nun güneyi ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda toz taşınımı bekleniyor. Öte yandan Osmaniye, Kahramanmaraş’ın batısı ve Hatay kıyılarında, yarın ise Doğu Akdeniz, Malatya, Bingöl, Muş ve Bitlis çevreleri ile Niğde ve Kayseri’nin doğu ilçeleri için sağanak yağış uyarısı verilerek, “Sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir” denildi.

Karar’ın aktardığı habere göre Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), birçok kente sağanak yağış ve toz taşınımı uyarısında bulundu.

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Denizli, Aydın’ın doğusu, Muğla’nın iç kesimleri, Antalya’nın iç batı kesimleri ve Hatay kıyıları ile zamanla Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu (Ardahan, Kars, Iğdır ve Van hariç) ile Muğla, Kütahya, Afyonkarahisar, Denizli, Eskişehir, Konya’nın batısı, Tokat ve Karaman çevrelerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağış, gece saatlerinde başlayacak

Yağışların gece saatlerinde Osmaniye, Kahramanmaraş’ın batısı ve Hatay kıyılarında, yarın Doğu Akdeniz, Malatya, Bingöl, Muş ve Bitlis çevreleri ile Niğde ve Kayseri’nin doğu ilçelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege ile Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor. Yarın ise Güneydoğu Anadolu’nun güneyi ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda toz taşınımı bekleniyor.

Hava sıcaklığının yağış alan yerlerde azalacağı ve mevsim normalleri altına düşeceği, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin edilirken, rüzgarın genellikle batı ve güneybatı, doğu kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji’den yayınlanan kuvvetli yağış uyarısında, “Yağışların gece saatlerinde Osmaniye, Kahramanmaraş’ın batısı ve Hatay kıyılarında, yarın Doğu Akdeniz, Malatya, Bingöl, Muş ve Bitlis çevreleri ile Niğde ve Kayseri’nin doğu ilçelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x